Zasiedzenie nieruchomości odbywa się poprzez przeprowadzenie rozprawy sądowej. Możesz spodziewać się następujących wydatków

Wpis sądowy
Opłata za wpis sądowy jest stała i w przypadku wniosku o zasiedzenie nieruchomości wynosi 2000zł. W przypadku wniosku o zasiedzenie służebności gruntowej to wydatek 200 zł. W przypadku osób ubogich można się ubiegać o zwolnienia z kosztów sądowych. W takim przypadku należy złożyć dodatkowy wniosek pisemny o zwolnienie z kosztów ze względu na trudną sytuację majątkową lub zdrowotną.

Kancelaria Adwokacka Wrocław
Koszty obsługi prawnej zależą od wielu czynników – w szczególności od stopnia złożoności sprawy. Wysokość wynagrodzenia jest zróżnicowania – jednak istnieje odniesienie w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości, dotyczące stawek minimalnych przy prowadzeniu rozpraw sądowych – w takim przypadku stawka jest zależna od przedmiotu sporu.

Koszty opinii biegłych sądowych
W toku sprawy może się pojawić potrzeba sporządzenia opinii sądowej – np na geodetę, który posiada uprawnienia do ustalenia granic i naniesienia ich na mapę. Wydatki na biegłych do wydatek w okolicach 2000 zł. Podobnie jak w przypadku kosztów wniosków – można ubiegać się o zniesienie opłat.

Koszty ogłoszeń
Sąd może wezwać poprzez ogłoszenie w prasie ogólnopolskiej, wezwać wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w sprawie. Najczęściej zdarza się tak wtedy, gdy nie jest znany prawny właściciel nieruchomości, albo podczas wniosku nie załączyliśmy osób zainteresowanych sprawą. Koszt ogłoszeń wynosi w przybliżeniu 1000 zł.

Księga wieczysta
Wniosek o wpisanie swojego prawa do księgi kosztuje 200zł. Koszt założenia nowej to 60zł, gdy nie ma założonej księgi na nieruchomość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *